Typy běžeckých tréninků
Každý jsme jiný, máme jiné cíle, časové možnosti i zdravotní dispozice. Aby nás běh dlouhodobě bavil a naplňoval, je potřeba přizpůsobit našim požadavkům typ, frekvenci i intenzitu tréninku. Pojďme se na základní typy běžeckých tréninků v kostce podívat:
https://obehani.cz/wp-content/uploads/2017/04/behani-trener.jpg
1. Objemové běhy - long run
Pokud je vaším snem zvládnout půlmaraton, maraton či snad dokonce ultra maraton, těmto běhům se určitě nevyhnete. Long run rozvíjí především vaši vytrvalost.
Jde o běhy v klidném tempu trvající zpravidla 2 - 4 hodiny. Zde ale opět záleží na vaší konkrétní cílové délce běhu.
V průběhu je potřeba doplňovat tekutiny a rychle stravitelné cukry. Nejpohodlnější variantou bývají různé druhy energetických gelů.
Po běhu by jste měli být unavení, ze začátku i mírně rozlámaní.
Je důležité hlídat si potřebnou regeneraci mezi jednotlivými objemovými tréninky a po běhu namožené tělo řádně protáhnout.
2. Intervaly
Velmi oblíbeným typem pro rozvoj síly a rychlosti jsou tzv. intervaly.
Zde je potřeba hlavně správná příprava (rozklus, abeceda, dynamický strečink...).
Jde o typ tréninku, kdy jedete určitý úsek rychleji a následně určitý úsek odpočíváte. Opět se od vašich preferencí odvíjí, zda rychlý úsek běžíte na 100 % nebo třeba jen na 60 - 80 % vašeho maxima. Či si intervaly budete měřit podle vzdálenosti (např. 500 m) nebo časově (např. 30 s/ 1 min).
Prostředí tréninku je bývá nejčastěji rovinka, například běžecká dráha, lze však intervaly trénovat i do kopců pro rozvoj ještě větší síly.
3. Fartlek
Jde o můj oblíbený typ tréninku, protože konkrétně pro překážkové běhy je nejvíce ideálním.
Jde vlastně o jakési intervaly, jen nemáte předem dané hranice. Prostě běžíte určitým svým obvyklým tempem, a pak se kus snažíte běžet rychleji, následně přejdete opět do klidnějšího tempa, ale nikdy se úplně nezastavujete.
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.runnersworld.com%2Fuk%2Fhealth%2Fa776122%2Frunning-makes-you-a-happier-person-new-research-confirms%2F&psig=AOvVaw2rAJ8m4T0tGczoLzR7WmwQ&ust=1687263250707000&source=images&cd=vfe&ved=0CA4QjRxqGAoTCLiq3Mynz_8CFQAAAAAdAAAAABCGAQ
4. Výklusy
Nejpohodlnější, ovšem určitě ne opovrhovaným typem tréninku jsou běhy ve výklusovém tempu.
Jde běhy s cílem především regenerace a aktivního odpočinku. Po výklusu by jste neměli cítit svalovou bolest ani by jste neměli být nějak nepřiměřeně zadýchaní.
Pro docílení správné regenerace při takovémto běhu by jste měli svou tepovou frekvenci držet do 65 % vašeho maxima. Pokud ovšem o nějakých takových hodnotách nemáte ani páru, řiďte se prostě podle svého pocitu a opakujte si, že dnes nikam nespěcháte.
To jsou čtyři základní typy tréninku. Samozřejmě zkušenější jedinci musejí již vymýšlet specifičtější styly pro dosahování stále lepších výsledků, normální běžci si však s tímto základem hravě vystačí.