Překážkové závody
V poslední době se nejen u nás rozšiřují čím dál tím více. Přibývá nejrůznějších tréninkových skupin a sociální sítě zaplavují fotografie lidí (běžnou populací označovaných spíše za magory) zabahněných od hlavy k patě a k tomu nesoucích těžké pytle do strmých kopců či ručkujících na všelijakých konstrukcích. Tito ,,magoři" se věnují jednomu z druhů extrémních běžeckých sportů, tzv. překážkovým závodům (neboli OCR - obsatcle cource racing). A o které že to vlastně jde?
1. Spartan Race
Mé první závody, proto i řekla bych má nostalgická srdcovka. Po doběhnutí těchto závodů jsem si řekla, že tohle je přesně druh sportu pro mě a že už nikdy nechci běžet nic jiného. Samozřejmě jsem později vyzkoušela i jiné překážkáče, ale o tom niže.
Co se týče terénu, převažují kopce. Překážky jsou stále hodně podobné, ale na každou z nich máte pouze jediný pokus. V případě selhání musíte přejít na hendikem, čímž myslím slavných 30 angličáku nebo nově běžecké okruhy pro kategorie elite a age group. Tento fakt jednoho pokusu a dost mě mrzí u začátečníků, kteří ještě nemají tolik síly a zkušeností, ale zároveň nemají ani možnost si překážky osahat, vyzkoušet a najít svou techniku.
V poslední době se mi nelíbí přehnané medializování všemožnými sponzory a velká reklama, ale je to jen můj názor a asi to k tomu patří. ůvod je možná i skutečnost, že se v poslední době usiluje o zařazení Spartan Race mezi olympijské závody.
https://caitlyndebeer.files.wordpress.com/2013/11/spartan-race.jpg
2. Predator Race
Jak s oblibou říká můj dobrý kamarád (který mě mimochodem i do predatora ,,navezl"), tyto závody jsou takové více old school. Terén neznamená jen šílené kopce, ale i trní, křoví, kluzké kamení atp.
Co se týče překážek připadají mi více nápadité a neotřelé. Pořadatelé se je pokoušejí pokaždé sestavit maličko jinak, aby se neomrzeli ani pravidelným závodníkům. Oceňuji i možnost více pokusů před uznáním vlastního selhání a odchodem na potupné raky.
https://www.google.com/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fwww.predatorrace.at%2F&psig=AOvVaw0qH52f_S2wBbpIgZcbejAN&ust=1687199014476000&source=images&cd=vfe&ved=0CBEQjRxqFwoTCPjzo6G4zf8CFQAAAAAdAAAAABAc
3. Gladiator Race
Ze zatím zmíněných závodu podle mého názoru nejméně rozšířené, nicméně určitě také stojí za odběhnutí. Terén co jsem zatím běžela byl hlavně rovinka, proto bych Gladiator Race doporučila spíše slabším běžcům. O to více máte pak síly na překážky, které jsou také velmi vymazlené.
Společně s Predator Race je i Gladiator Race zrozen českými pořadateli.
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Feshop.gladiatorrace.cz%2Fostatni-c9%2Fsamolepka-velka-gr-taxis-i241%2F&psig=AOvVaw0vtWNsM8CmpTDZLEpB0s0g&ust=1687199088343000&source=images&cd=vfe&ved=0CBEQjRxqFwoTCLCsrcS4zf8CFQAAAAAdAAAAABAS
4. Ostatní
A dostáváme se k poslední sortě závodů, kterou jsem zatím neměla možnost vyzkoušet na vlastní kůži, a však některé z vás by třeba mohly zaujmout, proto jsem se rozhodla je v tomto článku přinejmenším zmínit. Jde např. o: Beton race, Excalibure race, Geroy, Ninja games, atd.
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.menshealth.com%2Ffitness%2Fa19537484%2Fobstacle-course-race-training%2F&psig=AOvVaw03anH9WKu3kSB7qFn0a_52&ust=1687199192117000&source=images&cd=vfe&ved=0CBEQjRxqFwoTCJjqgva4zf8CFQAAAAAdAAAAABAE